کوچینگ کارمندان بی اعتماد به نفس
چگونه به کارمندان بدون اعتماد به نفس خود کمک کنیم؟
فوریه 26, 2019
تمرکز و انرژی در کوچینگ
تمرکز و انرژی در کوچینگ
مارس 1, 2019
Show all

نقش خلاقیت در کوچینگ چیست؟

خلاقیت در کوچینگ

خلاقیت به معنی توانایی فکر کردن و عمل کردن به روش هایی است که جدید و نو هستند. در ذهن ما دو نوع خلاقیت وجود دارد: نوآوری و اختراع. در زمینه کوچینگ، به نظر می رسد که لغت “خلاقیت” لغتی کلی است که موارد زیر را در بر می گیرد:

باز بودن، تصور، انعطاف پذیری، اختراع و نوآوری.

خلاقیت و نوآوری در کوچینگ چه جایگاهی دارند؟

پیشنهاد می شود که برای یافتن توصیفی کامل و کلی از خلاقیت نیاز است که تمام ابعاد خلاقیت که در بالا به آن ها اشاره کردیم را بررسی کنیم.

باز بودن

برای اینکه کوچ ها و مراجعین آن ها بتوانند فراتر فکر کنند، باید باز بودن و مشتاق بودن برای کشف زوایا و ایده های جدید در آن ها وجود داشته باشد. ساخت اعتماد و رابطه مناسب می تواند رابطه مناسبی برای برای کوچ هایی باشد که مایلند تفکر خلاق را تشویق کنند.

تصور

در فرآیند درگیر کردن فرد در تفکرات، استفاده از سوال های فرضی مانند “اگر می توانستی … چکار می کردی؟” می تواند به آن ها کمک کند تا بتوانند تصویر مورد علاقه شان از آینده را بسازند و از این طریق روشی خلاق برای تفکر کردن را در آن ها پرورش دهید.

انعطاف پذیری

شناسایی اینکه چه زمانی چه ابزاری می تواند به کار رود تا برای نیازهای فرد مناسب باشد نیازمند این است که روش کاری کوچ انعطاف پذیر باشد. در کنار انعطاف پذیری، باز بودن قرار می گیرد که به این معناست که شما نیاز دارید برای دریافت امکانات جدید باز باشید. این انعطاف پذیری رابطه کاملا مستقیمی با خلاقیت دارد زیرا یک ذهن بسته بی شک جلوی خلاقیت را گرفته و آن را فلج می کند.

اختراع

این جنبه از خلاقیت در کوچینگ ممکن است به طرق مختلفی خود را نمایان کند. مثلا کوچ ممکن است به روش یا ابزار جدیدی دست پیدا کند که کاملا متفاوت و جدید باشد. ازین طریق، کوچ ممکن است روش جدیدی را “اختراع” کند که مختص یک فرد باشد. گفته می شود که نیاز مادر اختراع است و شاید این مسئله در کوچینگ هم جایی داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است سدی در مسیر راه یک فرد قرار گرفته باشد و کوچ نیاز خواهد داشت که برای عبور از آن راهی را اختراع کند.

نوآوری

برای اینکه واقعا نوآورانه عمل کنید، شما باید قادر باشید که از روش های متنوع نمایش دادن یک مفهوم سود ببرید. به عنوان مثال اگر مراجع شما شیوه یادگیری خاصی دارد می توان از شیوه یادگیری آن ها بهره برد تا یک مفهوم را به شیوه ای جدید و به روشی که برای آن ها مفید باشد نمایش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *