چالش در کوچینگ
چالش در کوچینگ
مارس 5, 2019
رهبری و رهبر بودن
تفاوت بزرگ بین رهبری و رهبر بودن
مارس 12, 2019
Show all

تفاوت بین کوچینگ مدیریتی و کوچینگ زندگی چیست؟

کوچینگ مدیریتی و کوچینگ زندگی

ممکن است تا به حال این سوال برای شما پیش آمده باشد که تفاوت بین کوچینگ اجرایی و کوچینگ زندگی چیست؟ علاوه بر این، می توان این سوال را به کوچینگ رهبری، کوچینگ کسب وکار، کوچینگ سلامتی و یا هر نوع دیگر از کوچینگ بسط داد. تفاوت ها و شباهت بسن این دو نوع از کوچینگ می تواند برای شما تعجب آور باشد.

این تصور که کوچینگ مدیریتی و کوچینگ زندگی دو مقوله مشخص و کاملا جدا هستند کاملا اشتباه است.

کوچ ها برای اینکه بتوانند دسته خاصی از مشتری ها را جذب کنند، معمولا لغت کوچینگ را قبل از نام آن دسته از مشتری ها می آورند. در حقیقت آن ها سعی دارند نوع کوچینگی که انجام می دهند را از سایر کوچ ها متمایز کنند. موسسات آموزش کوچینگ نیز اکثرا همین کار را انجام می دهدند و این امر تقریبا رویکردی بازاریابه پیدا کرده است.

حال به توضیح دلیل این مسئله می پردازیم.

مدیر اجرایی یک شرکت بیشتر جذب کوچینگ مدیریتی یا کوچینگ رهبری می شود مخصوصا اگر نیاز دارد که هیئت مدیره را متقاعد کند تا قراردادی را امضا کنند. از طرفی دیگر، یک کارآفرین ممکن است به کوچینگ کسب و کار جذب شود زیرا احساس می کند نیازهایش در آن دسته برآورده می شوند. شخصی که سعی دارد تعادلی بین کار و زندگی اش برقرار کند ممکن است از هر نوع کوچینگ کسب و کار دور شده و به سمت کوچینگ زندگی گرایش پیدا کند.

از آن جایی که کوچینگ تحت کنترل قوانین خاصی نیست، می توانید هر نوع زمینه خاصی که احساس می کنید در آن تبحر دارید را برای کوچینگ پیش بگیرید.

تمام انواع کوچینگ پایه و شالوده یکسانی دارند

کوچینگ با استفاده از شیوه ها و نتایج آن تعریف می شود. کوچینگ به مجموعه ای از مکالمات هدفمند گفته می شود که به یک شخص یا گروه کمک می کند تا به پتانسیل هایشان برسند. فدراسیون بین المللی کوچینگ () که بزرگترین مجمع جهانی کوچینگ است، یازده ویژگی و توانایی اصلی را عنوان کرده است که هر کوچ حرفه ای، فارغ از اینکه خود را چه نوع کوچی می نامند باید داشته باشند.

بیاییم به این ویژگی ها و توانایی ها نگاهی بی اندازیم:

 • کوچ ها صحبت نمی کنند، آن ها بیشتر گوش می دهند.
 • کوچ ها اطلاعات نمی دهند، آن ها سوال می پرسند.
 • کوچ ها ایده نمی دهند، آن ها به مراجع کمک می کنند تا ایده تولید کند.
 • کوچ ها داستان های خود را به اشتراگ نمی گذارند، آن ها وارد تجربیات مراجعین می شوند.
 • کوچ ها راه حل معرفی نمی کنند، آن ها تفکر مراجع را گسترش می دهند.
 • کوچ ها توصیه نمی کنند، آن ها به مراجع قدرت انتخاب می دهند.

سوای این که یک کوچ مدیریتی یا کوچ زندگی هستید، باید موارد بالا و سایر مهارت های کوچینگ را در خود گسترش دهید.

یک لایف کوچ یا کوچ زندگی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

دلیل انتخاب این نام برای این نوع از کوچینگ این است که کوچینگ زندگی روی نیازهای شخصی مراجعین تمرکز دارد. به جای کمک به افراد برای بهبود زندگی کاری، یک کوچ زندگی اغلب روی چالش های شخصی زندگی تمرکز دارد.

موضوعات اصلی کوچینگ زندگی حول محور های زیر می چرخد:

 • ایجاد تغییرات عمده شخصی
 • بهبود روابط
 • یافتن معنا
 • گرفتن تصمیمات مهم
 • پیشرفت و رشد از لحاظ روحی
 • رسیدن به ثبات مالی
 • داشتن تاثیر بزرگتری بر روی جهان
 • کاهش استرس
 • ایجاد ثبات در روابط خانوادگی و کاری

مانند سایر انواع کوچینگ، این موارد نیز تنها بخش کوچکی از موضوعات است و تعداد موضوعاتی که ممکن است برای کوچینگ پیش بیاید بی نهایت است.

کوچینگ مدیریتی چه ویژگی هایی دارد؟

فشار مستمری که بر روی مدیر ها است ممکن است باعث شود مواردی که به صورت غیر مستقیم به آن ها مربوط می شود را نادیده بگیرند. تمام مشکلات مدیریتی و رهبری عواقب بسیار سنگین و گسترده ای دارند. یک اشتباه از سمت مدیر می تواند منجر به از بین رفتن میلیون ها دلار پول و صدها کار شود. کوچینگ مدیریتی می تواند بسیار چالش بر انگیز و انرژی بر باشد. یک مدیر باید به کوچ و توانایی های او اعتماد کند تا بهترین نتایج به دست آیند.

در ادامه ده نمونه از مهم ترین موضوعات کوچینگ برای مدیران و رهبران را عنوان کرده ایم:

 1. خود آگاهی
 2. روابط بین فردی، مهارت گوش دادن و هم حسی
 3. تاثیر
 4. مدیریت در زمان تغییرات
 5. مهارت های ارتباطی
 6. انگیزه و تعامل و هدف دار بودن
 7. ساخت یک تیم موثر
 8. کار کردن با شک و تردید و سردرگمی
 9. راهنمایی کردن و ساخت مهارت های درونی

نکته مهم اینجاست که کوچ های زندگی معمولا نصف مبلغ کوچ های مدیریتی را دریافت می کنند. شاید این تفاوت به این دلیل باشد که مشتری های کوچینگ زندگی خودشان مبلغ را کی پردازند در حالی که مشتریان کوچینگ مدیریتی از بودجه شرکت مبلغ را پرداخت می کنند و اغلب بیشتر مایلند که برای کوچینگ هزینه کنند.

در نهایت، برای تمام کوچ ها این مسئله بسایر حائز اهمیت است که مهارت های عمومی و حرفه ای کوچینگ را در خود گسترش دهند. سپس می توانند در سایر انواع کوچینگ تجربه و مهارت کسب کنند. از عنوانی برای حرفه کوچینگ خود استفاده کنید که با تجربه و مهارت شما هم سو باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *