رهبری و رهبر بودن
تفاوت بزرگ بین رهبری و رهبر بودن
مارس 12, 2019
تبدیل ایده ها به سوال
چگونه ایده های خوب را به سوال های عالی تبدیل کنیم؟
مارس 14, 2019
Show all

بهترین روش برای تمرین کوچینگ چیست؟

تمرین کوچینگ

کوچینگ یک مهارت است. در واقع، کوچینگ مجموعه ای از مهارت ها است که همه در آن واحد به کار برده می شوند. اینکه یاد بگیریم به صورت موثر کوچ کنیم مانند این است که بخواهیم یک مهارت خاص را یاد بگیریم و بی شک این کار نیازمند تمرین است.

قسمت سخت کار این است که باید چیزهای درست را تمرین کنید. اگر اشتباهات را تمرین کنید، آن اشتباهات تبدیل به عادت خواهند شد. عادت های بسیار بد و شکستن عادت ها کار سختی خواهد بود.

هوارد رابرتز، گیتاریست سبک بلوز، به دلیل مهارت بی نظیرش در نواختن گیتار شهرت دارد. راز او برای موفقیت این بود که هیچ گاه یک حرکت اشتباه را تمرین نمی کرد. هرچه که راه و روش درست را بیشتر تمرین کنید، مهارت شما بیشتر و بهتر خواهد شد. امّا اگر یک روش اشتباه را تمرین کنید، آن اشتباه در رفتار شما نهادینه خواهد شد.

اینکه شما صدها ساعت را صرف تمرین اشتباه در کوچینگ کنید، از اینکه اصلا تمرین نکنید خیلی بدتر است.

تمرین کردن نکات صحیح بهترین راه برای بهبود مهارت های کوچینک شما است. در ادامه شش راه برای تمرین مهارت های کوچینگ را برای شما لیست کرده ایم.

  1. دستورالعمل های تعاملی کوچینگ دریافت کنید. با دستور العمل های تخصصی و فنی شروع کنید و به دنبال نمونه هایی بگردید که آن ها را مدل خود قرار دهید و درخواست کنید که برای کوچینگ خود بازخورد موثر دریافت کنید. دستورالعمل ها باید تعاملی و در لحظه باشند. صرفا تماشای ویدئو یا خواندن کتاب به شما کمک نخواهد کرد که شما کوچینگ یاد بگیرید. باید یک متخصص به شما به صورت زنده بازخورد بدهد.
  2. مکالمات کوچینگ مکرر با دیگران. لازم است که حتما شما کوچینگ را روی افراد انجام دهید. اینکه هر از گاهی از کوچینگ در سایر نقش های مدیریتی خود استفاده کنید به شما تمرین لازم برای یادگیری مفهومی مهارت های کوچینگ نخواهد داد. اما خلاف این مسئله صادق است. اگر یاد بگیرید که مکالمات کوچینگ موثر داشته باشید، می توانید خیلی راحت از مهارت های کوچینگ خود در سایر نقش های مدیریتی خود استفاده کنید. تحقیقات نشان داده اند که موثر ترین الگو برای مکالمات کوچینگ، 30 تا 40 دقیقه هر هفته یا هر دو هفته می باشد.
  3. چند نفر را در یک بازه زمانی کوچ کنید. مهارت شما در کوچینگ به شدت افزایش خواهد یافت اگر در یک بازه زمانی روی چندین نفر کار کرده و آن ها را کوچ کنید. چیزی که از کوچینگ یک نفر یاد می گیرید را می توانید بلافاصله روی فرد دیگر هم پیاده کنید. این کار روش بسیار خوبی برای تمرین کوچینگ خواهد بود. برای مدت چند ماه دو یا سه رابطه کوچینگ را حفظ کرده و دوبار در ماه با هر فرد جلسه بگذارید.
  4. به کوچ کردن خودتان گوش دهید. از مراجع خود اجازه گرفته و جلسات کوچینگ را ضبط کنید. سپس به خودتان گوش دهید و عملکرد خود را نسبت به ویژگی های ضروری یک کوچ موفق بسنجید. در مورد این تفکر کنید که چه کاری را انجام داده و چه کاری را انجام نداده اید و تصمیم بگیرید که دفعه بعد با انجام چه کاری بهتر خواهید بود.
  5. در مورد کوچینگ خود بازخورد بگیرید. هیچ چیز بهتر از این نیست که یک کوچ حرفه ای جلسه کوچینگ شما را نظارت کند. یک کوچ دیگر می تواند چیزهایی را ببیند و بشنود که خودتان قادر به دیدن و شنیدن آن ها نخواهید بود. مهم تر از این، کوچ حرفه ای می تواند به شما پیشنهاداتی بدهد که به پیشرفت شما کمک کند.
  6. به کوچینگ ادامه دهید. شما نیاز دارید که کار کوچ کردن را برای مدت زمان زیادی ادامه دهید! وقتی که یک رابطه کوچینگ به پایان رسید، بلافاصله یک شخص جدید را برای کوچینگ قبول کنید. با بیشتر شدن تجربه شما، بی شک مهارت شما در کوچینگ نیز بالا خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *