تبدیل ایده ها به سوال
چگونه ایده های خوب را به سوال های عالی تبدیل کنیم؟
مارس 14, 2019
Show all

چه زمانی آموزش دهیم و چه زمانی کوچ کنیم؟

آموزش یا کوچ

وقتی که شما دیگران را رهبری می کنید، متود رهبری شما بر میزان موفقیت افراد در کارشان تاثیر خواهد داشت. این مسئله بسیار اهمیت دارد که بدانیم چه زمانی اموزش دهیم و چه زمانی کوچ کنیم. اگر این کار را اشتباه انجام دهید، آسبی که می رسانید از کمکی که خواهید کرد بیشتر خواهد بود. اگر این کار را به درستی انجام دهید، می توانید به افراد انگیزه و انرژی دهید که به نتایج عالی برسند.

آموزش و کوچینگ دو مقوله یکسان نیستند. هر کدام از این دو مقوله یک متود رهبری هستند که در زمینه مناسب خود می توانند منجر به نتایج بسیار خوب شوند. بیاییم نگاهی به این دو مهارت بیاندازیم.

چه زمانی آموزش دهیم؟

اولین سوالی که باید از خودتان بپرسید این است: آیا فرد در این کار توانایی لازم را دارد؟ توانایی به معنی کامل و بی نقص بودن نیست و به این معنا نیست که فرد کار را همانطور که شما انجام می دهید انجام می دهد. آیا او در زمینه انجام این کار اموزش دیده است؟ آیا او قبلا این کار را انجام داده است؟

آیا پاسخ شما به این دو سوال “بله” است پس نیازی نیست که به فرد آموزش دهید.

اگر شما کاری را که فرد بلد است را به او آموزش دهید، شما خود خواه، دستور دهنده و غیر منطقی به نظر خواهید رسید. آن ها فکر خواهند کرد که شما عملکردشان را نمی بینید و یا فکر می کنید کار را درست بلد نیستند در حالی که خودشان باور دارند که بلدند. این مسئله انگیزه و اعتماد را از بین خواهد برد. اگر آن ها به آموزش “بیشتر” برای این که کار را به گونه ای متفاوت انجام دهند نیاز دارند، سعی کنید که در عوض آموزش از کوچینگ استفاده کنید.

اگر فرد تا به حال آن کار را انجام نداده است، پس به جای کوچینگ به او آموزش دهید.

راه های زیادی برای اموزش دادن وجود دارد و صحبت کردن تنها یک راه است. بسته به نوع کار می توانید به شیوه های مختلفی به فرد آموزش دهید.

چه زمانی کوچ کنیم؟

کوچینگ به معنی استخراج دانش و مهارت ها از فرد دیگر است. اگر فرد قبلا یاد گرفته است که کار مد نظر را چگونه انجام دهد، پس در او دانشی وجود دارد که بتوان ان را استخراج کرد. برای تغییر وضعیت به سمت آموزش عجله نکنید. به جای آن سعی کنید سوال بپرسید.

به عنوان مثال:

  • کدام بخش از کار واضح و مشخص نیست؟
  • کدام روش شما در حال عملی شدن است و کدام روش شما جواب نمی دهد؟
  • تا به حال چه روش هایی را امتحان کرده اید؟

پرسیدن این سوال ها از فرد مقابل نشانه احترام شما به او است. این سوال ها می گویند: من فکر می کنم شما فرد توانمندی هستی اگرچه هنوز در حال یاد گرفتن این کار هستی. این کار همچنین به شما کمک می کند که مشکلات کار را پیدا کنید. آیا مهارتی را کم دارید؟ آیا دانش خاصی را کم دارید؟ با سنجش مشکلات راحت تر می توان فرد را به سمت هدفش راهنمایی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *